Budowa kopyta
Kopyto składa się z trzech części: podeszwy, ściany i strzałki.
Budowa kopyta - koronka, opuszka kopytowa, ściany i piętka
Podeszwa
Spodnia strona kopyta jest lekko wklęsła i bardzo stabilna. Prawidłowo uformowana podeszwa nie dotyka podłoża. Tak zwana biała linia, która ją otacza, stanowi brzeg ściany kopyta.
Podeszwa końskiego kopyta
Ściana kopyta
Ściana kopyta składa się ze ściany przedniej, ścian bocznych, ścian piętowych i opuszek kopytowych zwanych "piętkami". Jest odpowiednikiem ludzkich paznokci. wewnętrzna część ściany kopyta jest z tysięcy zazębionych o siebie blaszek rogowych połączonych z kością kopytową - dzięki takiej konstrukcji kopyto "siedzi" na swoim miejscu.
Strzałka
Na wysokości opuszek ściana kopyta jest wygięta do środka. W tym miejscu zaczyna się tzw. strzałka z kątami ścienno-wsporowymi. Gdy koń stąpa, strzałka dotyka podłoża - wstrząs, który powstaje pod ciężarem ciała, jest częściowo tłumiony właśnie dzięki tej elastycznej części. Pełni ona także inną funkcję - poprzez nią koń "odczuwa" podłoże.
"Koronka"
Brzeg koronowy zwany potocznie koronką to zgrubienie, które otacza kopyto w miejscu połączenia masy rogowej z sierścią. Wydziela on coś w rodzaju lakieru, który chroni zrogowaciałą część przed nadmierną wilgocią, jak i wysuszeniem. W tym miejscu nakłada się nierzadko dodatkowe syntetyczne substancje o identycznym działaniu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
•Zachowanie:
-Zachowuj się normalnie. Nie toleruję takich nawyków jak:
~Wulgaryzmy
~Obrażanie
~Sprawianie przykrości
~Spamowanie
•Pisownia:
-Kiedy piszesz zwracaj uwagę na:
~Kropkę oraz wielką literę
~Przecinki i inne znaki
~Ilość wielkich liter
~Ilość spacji i znaków
•Blog
-Kiedy komentujesz bloga pamiętaj że:
~Jestem otwarta na wszelkie opinie
~Odpowiem na każde pytanie
~Czekam na każdy pomysł dodatku
~Możesz postawić opinie we wszystkim